2011. november 27., vasárnap

Tonhalkrém

Ezt most kivételesen nem a bőrötökre ajánlom, hanem a bendőtökbe! :)
Biztos sokan ismerik a margarinnal összekevert és megfűszerezett tonhalat, ami tényleg nagyon finom, de margarint azt ugye nem eszünk...így aztán ki kellett találnom erre a halkrémre egy egészséges alternatívát. Így született meg a következő recept:

-1 tonhal konzerv
-a felöntőlével kb. azonos mennyiségű extra szűz olivaolaj
-kb. 40g kókuszzsír (finomított, annak nincs kókuszíze)
-fűszerek ízlés szerint

A tonhalról leöntjük az olajat, és olivaolajjal helyettesítjük, ezek kívül hozzáadjuk az olvasztott kókuszzsírt, lestyánt és borsot. Az egészet jó alaposan összekeverjük, és betesszük a hűtőbe dermedni. 3-4 óra múlva éri el a megfelelő, kenyérre kenhető állagot. Frissen sült kenyérrel nagyon finom, szerintem.

2011. november 24., csütörtök

Kecsketejes-sheavajas melegen készült szappanok

A két képen nem a fent említett szappanok szerepelnek...:) az az igazság, hogy úgy emlékeztem, hogy már készítettem képet ezekről, de úgy látszik, hogy mégsem, és most már késő van, nem állok neki fotózni.
Majd holnap.
A szappan maga azért érdekes, mert bár a meleg szappanokat zsírfelesleg nélkül kell főzni, de amikor elkészültünk vele, nyugodtan adhatunk hozzá kb. 5 %-nak megfelelő olajat, vagy zsiradékot. Én ehhez a szappanhoz sheavajat adtam a végén, és ebben az az érdekes, hogy így a shea vaj egyáltalán nem szappanosodik el, hanem szépen benne marad a szappanban, és a közeg sem olyan extrémen lúgos, hogy tönkre tegye az értékes anyagokat benne. Én - többek között - ezért szeretem a meleg technikát! :)










Ééés, közben a szappanokról is készült fotó:

2011. november 16., szerda

Az elmúlt hét szappanos eseményei

Már több, mint egy hete írtam az utolsó bejegyzést, úgyhogy sok mindennel tartozom...

Elsőként egy tipp azoknak, akik nehezen tudják kibányászni a szappant a műanyag formából. :)) Szilikonspray ide, vagy oda, néha bizony olyan ragadós, vagy lágy marad a szappan, hogy a bűvös 24 óra eltelte után sem lehet csak úgy egyszerűen kiszedni a formából. Az első jó tanács: várni!! Nem kell 24 óra után kivenni őket, inkább várjunk, akár egy hetet is, mert megéri! Több nap, vagy akár egy hét után még a leglágyabb szappan is megkeményedik annyira, hogy bátran kiszedhetjük, és a forma legapróbb részletei is szépen látszani fognak. Ha esetleg valaki nem bírja a sok várakozást, és már nagyon kíványcsi az eredményre, annak ajánlom a meleg vizes módszert: a műanyag formára óvatosan engedjünk jó meleg vizet (men közvetlenül a szappanra, hanem a másik oldalára, de nyilván a szappannak sem lesz semmi baja, ha véletlenül kicsit nedves lesz), mondjuk fél percig, aztán óvatosan próbáljuk kibűvölni a szappant. Ez utóbbi - ha szerencsénk van - egy hangos cuppanás kíséretében távozni fog a formából, méghozzá úgy, ahogy megálmodtuk! Ha valaki bizonytalan, és tényleg nem szilárdul gyorsan a szappan a formában, akkor a két eljárást ötvöheti is: vár, és melegvizez. :)
És az eredmény: (kecsketejes-ricinusolajas szappan...lágy na...)



A következő szappanokat már régebben készítettem, de eddig sajnos nem volt időm feltenni őket, pedig nagyon guszták lettek. Szegény Titusz mondja is mindig nagy sóhajtások közepette, hogy miért is nem inkább sütiket sütök...:D



Ezek a sütiszappanok terveim szerint igazi gyerekszappanok lettek. Van bennük kakaóvaj (amitől nagyon gyorsan szilárdult, így a tetején lévő kakaós bogyók szépek maradtak, nem folytak el), napraforgóolaj és madulaolaj is. A színezéshez 75%-os csokit használtam, és holland kakaóport. Csokoládé illatúak, kifejezetten.


És végül, de nem utolsó sorban íme a már korábban említett homokos szappan (http://hazimanufaktura.blogspot.com/2011/08/melegen-keszult-szappant-kesziteni.html) mosóhatása, kedves párom kezén prezentálva:
Ilyen volt:


Ilyen lett:


A képen láthetó masszív mocsok egyébként - ha jól emlékszem - a kézifék szerelése után keletkezett.
Egy szó, mint száz: a homokos szappan bevált, Titusz imádja, általában ezt használja, mert általában összekoszolja a kezét. :) Az Ultraderm pedig feledésbe merült...

2011. november 7., hétfő

Kecsketejes krém

Ma este elkapott a hév, és elkészítettem egy kis adag kecsketejes krémet. Könnyű dolgom volt, mert már hetek óta motoszkált a recept a fejemben, valamint éppen van itthon friss kecsketej, és zsíros krém alapom is van mindig ugrásra készen.
Fogtam hát egy evőkanálnyit a krémalapból (ami egyszerű olaj+méhviasz keveréke), adtam hozzá kb. a krém 5%-ának megfelelő mennyiségű lisolecitint, ezeket hidegen összekevertem, és óvatosan adagoltam hozzá a kecsketejet (hidegen, ezt is). Kíváncsi voltam, hogy mennyi tejet képes felvenni a keverék, és furcsa módon egészen sokat, kb. másfél evőkanálnyi kecsketejet hozzá tudtam önteni. Mivel nem szeretném hűtőben tárolni (kíváncsi vagyok, hogy meddig áll el), ezért a pH beállítása után Rokonsallal tartósítottam.
Nagyon lágy, selymes krémet kaptam így, itta a bőröm, örült neki. Az én bőröm nem száraz, a kezem is rendben van, így igazán nem tudom letesztelni, de már kiszemeltem a megfelelő alanyokat a tesztelésre, és jövök majd az eredménnyel. :)

2011. november 6., vasárnap

Játék!!

Úgy tűnik, hogy az oldalmegjelenítések száma ma-holnap eléri azt a bizonyos öt jegyű számot, a tízezret! :)
Aki elsőként reagálja le ezt nekem egy hozzászólással, az most két darab szappant nyer!
Hajrá!! :))

2011. november 1., kedd

Levendulás szappan és zsályaolajos keverék aftára

Levendulás szappan

A jó öreg levendulás szappan új köntösben! A szappanok alapja levendulavíz, a felhasznált olajok pedig olivaolaj és kókuszolaj. A tarce-be saját készítésú levendula olajat tettem, és francia levendula illóolajjal spékeltem meg az egészet. Persze nem hiányozhatnak belőle a virágszirmok sem...azt azért el kell mondanom, hogy ezt a levendulás szappant egy blogolvasóm szponzorálta, még a nyár elején kaptam tőle egy nagy halom levendula virágot. Hááát, most lett belőle szappan. :) Köszi Zuella! :)



Zsályaolajos keverék aftára

Néhány hete megérkezett a Panarom zsályaolajam, és most elérkezett az idő, hogy keverjek magamnak belőle aromaterápiás olajat aftára. Mert sajnos amikor elkap valami nyavajás vírus, akkor mindíg van egy-egy, és utálom, nagyon fájdalmas. Ezt a keveréket használva a sebek pár napon belül begyógyulnak, és sokkal kevésbé fájdalmasak, mintha nem használnék rájuk semmit.
A zsálya illóolaj - megfűszerezve egy kis vad levendula és teafa illóolajjal - nagyon jól gyógyítja ezeket a kis sebeket a száj nyálkahártyán.
(A Panarom illóolajok pedig olyan minőségű termékek, amelyek bátran alkalmazhatóak akár belsőleg is. A többi, hazai forgalomban lévő illóolaj szájban való alkalmazását, vagy belsőleges használatát nem ajánlom!!)

Recept:

1-2 ml 70%-os alkohol
2 csepp zsálya illóolaj
1 csepp vad levendula illóolaj
1 csepp teafa illóolaj
4 ml desztilláltvíz